CoSIDA Academic All-Americans

 





Britton Abbott Football 2017-18 (2nd)
Siri Alfheim Women’s Track/Cross Country 2001-02 (1st)
Joe Avanzini Football 1975-76 (2nd)
Joe Avanzini Football 1977-78 (1st)
Billy Bajema Football 2004-05 (1st)
Lauren Bay Softball 2002-03 (1st)
Brad Beanblossom Baseball 1987-88 (1st)
Brad Beanblossom Baseball 1988-89 (1st)
Michael Breshears Men’s Track/Cross Country 2006-07 (2nd)
Tyler Caldwell At-large (Wrestling) 2013-14 (1st)
Fabian Clarkson Men’s Track/Cross Country 2014-15 (2nd)
Jim Click Football 1965-66 (1st)
Jennifer Crow Women’s Basketball 1998-99 (2nd)
Jennifer Crow Women’s Basketball 1999-2000 (1st)
Courtney Dike Soccer 2016-17 (2nd)
Kyle Eaton Football 2000-01 (2nd)
Kyle Eaton Football 2002-03 (1st)
Kaela Edwards Women’s Track/Cross Country 2016-17 (1st)
Rick Embree Baseball 1975-76 (1st)
Stephanie Ferrante Women’s Track/Cross Country 2016-17 (3rd)
Donna Forman Softball 1990-91 (1st)
Chelsea Garcia Softball 2010-11 (1st)
Chelsea Garcia Softball 2011-12 (2nd)
Carlos Gautreaux Baseball 1999-2000 (2nd)
Danielle Green Women’s Basketball 2007-08 (2nd)
Niccole Grimaldi Soccer 2007-08 (2nd)
Lisa Harvey Softball 1987-88 (2nd)
Lisa Harvey Softball 1988-89 (1st)
Gary Hassman Men’s Basketball 1963-64 ND
Gary Hassman Men’s Basketball 1964-65 (2nd)
Justice Hill Football 2017-18 (1st)
Josh Holliday Baseball 1998-99 (3rd)
James Howard Football 1958-59 (2nd)
Jessica Jarrell Soccer 2008-09 (3rd)
Kaylee Jensen Women’s Basketball 2016-17 (2nd)
Jim King Men's Basketball 1964-65 (2nd)
Karin Kinnerud At-large (Women’s Golf) 2008-09 (2nd)
Fran Krepelka At-large (Men’s Tennis) 2000-01 (2nd)
Fran Krepelka At-large (Men’s Tennis) 2001-02 (1st)
Caleb Lavey Football 2013-14 (2nd)
Ingeborg Loevnes Women’s Track/Cross Country 2015-16 (2nd)
Krista Lopez Soccer 2010-11 (1st)
Krista Lopez Soccer 2011-12 (1st)
Brad Lundblade Football 2016-17 (1st)
Brad Lundblade Football 2017-18 (1st)
Jamie Markaverich Soccer 2008-09 (3rd)
Pablo Martin At-large (Men’s Golf) 2005-06 (2nd)
Pablo Martin At-large (Men’s Golf) 2006-07 (1st)
Dale Meinert Football 1954-55 (1st)
Nick Miller Men’s Track & Field 2013-14 (1st)
Oleksandr Nedovyesov At-large (Men’s Tennis) 2009-10 (2nd)
Yolanda Odenyo Soccer 2008-09 (2nd)
Dani Pfeiffer Softball 1990-91 (3rd)
Michelle Prowse Women’s Track/Cross Country 2004-05 (2nd)
Michelle Prowse Women’s Track/Cross Country 2005-06 (1st)
Zack Robinson At-large (Men’s Golf) 2004-05 (1st)
Zack Robinson At-large (Men’s Golf) 2005-06 (1st)
Steven Schmidt At-large (Wrestling) 1997-98 (3rd)
Vanessa Shippy Softball 2015-16 (3rd)
Vanessa Shippy Softball 2016-17 (1st)
Karin Sjödin At-large (Women’s Golf) 2004-05 (3rd)
Darnell Smith Football 2006-07 (2nd)
Joe Smith Men’s Basketball 1968-69 (1st)
Sharon Sodano Softball 1990-91 (1st)
Doug Tarrant Football 1972-73 (2nd)
Doug Tarrant Football 1973-74 (1st)
Skip Taylor Football 1976-77 (2nd)
Ryan Vail Men’s Track/Cross Country 2007-08 (1st)
Ryan Vail Men’s Track/Cross Country 2008-09 (1st)
Ryan Vail Men’s Track/Cross Country 2009-10 (1st)
Caitlin Way Women’s Track & Field 2012-13 (3rd)
Caitlin Way Women’s Track & Field 2013-14 (1st)
Tom Wolf Football 1972-73 (2nd)
Tom Wolf Football 1973-74 (2nd)
Tom Wolf Football 1974-75 (1st)
Emma Zackrisson At-large (Women’s Golf) 2001-02 (2nd)

 

Orange highlight indicates Academic All-American of the Year