Arthur Ashe, Jr., Sports Scholars




Student-Athlete Sport Year
Jasmine Adams Track/Cross Country (W) 2014
Jasmine Adams Track/Cross Country (W) 2015
Alexis Alexander Track/Cross Country (W) 2011
Alexis Alexander Track/Cross Country (W) 2012
Joe Ali Wrestling 2010
Joe Ali Wrestling 2011
Joe Ali Wrestling 2012
Yawna Allen Tennis (W) 2007
Yawna Allen Tennis (W) 2008
Bethany Andrews Pom/Dance 2014
Bethany Andrews Pom/Dance 2015
Brandi Andrews Track/Cross Country (W) 2009
Brandi Andrews Track/Cross Country (W) 2010
Brandi Andrews Track/Cross Country (W) 2011
Brandi Andrews Track/Cross Country (W) 2012
Dallas Bailey Wrestling 2011
Dallas Bailey Wrestling 2013
Laugen Barnett Baseball 2014
Kelsey Bass Soccer (W) 2014
Kelsey Bass Soccer (W) 2015
Kelsey Bass Soccer (W) 2016
Krystal Beamon Track/Cross Country (W) 1999
Jacob Benn Track/Cross Country (M) 2012
Camille Bernal Pom/Dance 2014
Sofia Blanco Tennis (W) 2017
Jonce Blaylock Wrestling 2016
Jonce Blaylock Wrestling 2017
Paulina Bracker Cheerleading (W) 2017
Mia Bray Equestrian 2017
Desiree Brown Track/Cross Country (W) 2002
Jordan Burton Football 2017
Natalie Calhoun Soccer (W) 2015
Natalie Calhoun Soccer (W) 2016
Natalie Calhoun Soccer (W) 2017
Savannah Camacho Track/Cross Country (W) 2014
Savannah Camacho Track/Cross Country (W) 2015
Savannah Camacho Track/Cross Country (W) 2016
Savannah Camacho Track/Cross Country (W) 2017
Jackie Campos Track/Cross Country (W) 2013
Jackie Campos Track/Cross Country (W) 2014
Jennifer Celis Track/Cross Country (W) 2016
Jennifer Celis Track/Cross Country (W) 2017
Landry Chappell Wrestling 2017
Chih-Min Chen Golf (W) 2017
Mark Chesnut Football 2009
Mark Chesnut Football 2010
Chris Chionuma Wrestling 2013
Samantha Chrisman Softball 2013
Trace Clark Football 2014
Trace Clark Football 2015
Clint Coe Football 2007
Danielle Coleman Track/Cross Country (W) 2016
Danielle Coleman Track/Cross Country (W) 2017
Elizabeth Collins Equestrian 2016
Elizabeth Collins Equestrian 2017
Cydney Crook Track/Cross Country (W) 2016
Kyle Culver Football 2013
Gessenia DeLaCruz Softball 2013
Gessenia DeLaCruz Softball 2014
RaeAnna Devey Track/Cross Country (W) 2008
Drake DeWitt Cheerleading (M) 2016
Tommy Diaz Wrestling 2014
Tommy Diaz Wrestling 2015
Courtney Dike Soccer (W) 2015
Courtney Dike Soccer (W) 2016
Courtney Dike Soccer (W) 2017
Lana Duke Soccer (W) 2016
Lana Duke Soccer (W) 2017
Kaela Edwards Track/Cross Country (W) 2014
Kaela Edwards Track/Cross Country (W) 2015
Kaela Edwards Track/Cross Country (W) 2016
Kaela Edwards Track/Cross Country (W) 2017
Simone Edwards Track/Cross Country (W) 2012
Kirubel Erassa Track/Cross Country (M) 2012
Alexandria Ervin Track/Cross Country (W) 2013
Kat Espinosa Softball 2011
Brendan Fagan Football 2013
German Fernandez Track/Cross Country (M) 2010
German Fernandez Track/Cross Country (M) 2011
German Fernandez Track/Cross Country (M) 2012
Rickie Fowler Golf (M) 2009
Chelsea Garcia Softball 2010
Chelsea Garcia Softball 2011
Chelsea Garcia Softball 2012
Mariah Gearhart Softball 2011
Melvin Gilliam Football 2017
Jessica Gladd Track/Cross Country (W) 2009
Brian Gosnell Track/Cross Country (M) 2006
Brian Gosnell Track/Cross Country (M) 2007
Brian Gosnell Track/Cross Country (M) 2008
Brian Gosnell Track/Cross Country (M) 2009
Joe Gray Track/Cross Country (M) 2007
Lance Gray Track/Cross Country (M) 2014
Lance Gray Track/Cross Country (M) 2015
Megan Gray Track/Cross Country (W) 2012
Danielle Green Basketball (W) 2008
Anthony Grogan Track/Cross Country (M) 2017
Christopher Hardeman Football 2016
Dylan Harding Football 2016
Gary Wayne Harding Wrestling 2016
Gary Wayne Harding Wrestling 2017
Hannah Harris Track/Cross Country (W) 2015
Devin Hedgepeth Football 2011
Devin Hedgepeth Football 2012
Devin Hedgepeth Football 2013
Devin Hedgepeth Football 2015
Samantha Heinlein Softball 2008
Anthony Hill Football 2010
Anthony Hill Football 2011
Brittany Hill Track/Cross Country (W) 2006
Bryce Hood Football 2009
Kendall Horner Baseball 2006
Kendall Horner Baseball 2007
Kendall Horner Baseball 2008
Kendall Horner Baseball 2009
Katherine Howard Soccer (W) 2015
Katherine Howard Soccer (W) 2016
Katherine Howard Soccer (W) 2017
Nicci Hudson Cheerleading (W) 2011
Nicci Hudson Cheerleading (W) 2012
Deion Imade Football 2012
Christina Jean-Charles Soccer 2017
Kaylee Jensen Basketball (W) 2016
Kaylee Jensen Basketball (W) 2017
Alexander Johansson Track/Cross Country (M) 2014
Bailey Johnson Track/Cross Country (W) 2013
Bailey Johnson Track/Cross Country (W) 2014
Bailey Johnson Track/Cross Country (W) 2015
Tiara Johnson Pom/Dance 2013
D'Anthony Joseph Cheerleading (M) 2017
Terry Josserand Track/Cross Country (M) 2006
Terry Josserand Track/Cross Country (M) 2008
Arjun Kadhe Tennis (M) 2017
Michael Kang Cheerleading (M) 2011
Michael Kang Cheerleading (M) 2012
Kristen Kelley Soccer (W) 2012
Kristen Kelley Soccer (W) 2013
Kristen Kelley Soccer (W) 2014
Shadrack Kipchirchir Track/Cross Country (M) 2013
Shadrack Kipchirchir Track/Cross Country (M) 2014
Deleanor Kirkpatrick Track/Cross Country (W) 2006
Deleanor Kirkpatrick Track/Cross Country (W) 2007
Deleanor Kirkpatrick Track/Cross Country (W) 2008
Chris Lacy Football 2016
Chris Lacy Football 2017
Anthony Lampkin Football 2014
Nikki Lawrence Basketball (W) 2002
Sam Lee Golf (M) 2013
Sam Lee Golf (M) 2014
Kelley Leggett Soccer (W) 2012
Jessica Lewis Track/Cross Country (W) 2010
Krista Lopez Soccer (W) 2010
Krista Lopez Soccer (W) 2011
Krista Lopez Soccer (W) 2012
Britni Love Cheerleading (W) 2017
McCandren Mack Golf (W) 2017
Samantha Mahan Pom/Dance 2010
Samantha Mahan Pom/Dance 2011
Samantha Mahan Pom/Dance 2012
Joseph Manilafasha Track/Cross Country (M) 2011
Joseph Manilafasha Track/Cross Country (M) 2012
Joseph Manilafasha Track/Cross Country (M) 2013
Joseph Manilafasha Track/Cross Country (M) 2014
Pablo Martin Golf (M) 2006
Pablo Martin Golf (M) 2007
Janelle Martinez Track/Cross Country (W) 2013
Janelle Martinez Track/Cross Country (W) 2014
Janelle Martinez Track/Cross Country (W) 2015
Janelle Martinez Track/Cross Country (W) 2016
Luis Martinez Track/Cross Country (M) 2015
Luis Martinez Track/Cross Country (M) 2016
Luis Martinez Track/Cross Country (M) 2017
Brittany Mason Track/Cross Country (W) 2008
Brittany Mason Track/Cross Country (W) 2007
Newly McSpadden Wrestling 2006
Newly McSpadden Wrestling 2007
Newly McSpadden Wrestling 2008
Newly McSpadden Wrestling 2009
Valentina Medina Track/Cross Country (W) 2005
Valentina Medina Track/Cross Country (W) 2006
Sarah Meghoufel Tennis (W) 2011
Madison Mercado Soccer (W) 2014
Madison Mercado Soccer (W) 2015
Madison Mercado Soccer (W) 2016
Madison Mercado Basketball (W) 2017
Melinda Mercado Soccer (W) 2011
Melinda Mercado Soccer (W) 2012
Tiffany Mikkelson Softball 2015
Tiffany Mikkelson Softball 2016
Taylor Montgomery Cheerleading (W) 2016
Taylor Montgomery Cheerleading (W) 2017
Autumn Moses Track/Cross Country (W) 2011
Shane Moskowitz Track/Cross Country (M) 2012
Shane Moskowitz Track/Cross Country (M) 2013
Trey Munden Football 2010
Julius Neal Football 2006
Julius Neal Football 2007
Courtney Ned Pom/Dance 2010
Matthew Newsome Football 2016
Seth Newton Football 2006
Ibrahim Niankara Track/Cross Country (M) 2006
Stephanie Nicholson Softball 2005
Yolanda Odenyo Soccer (W) 2007
Yolanda Odenyo Soccer (W) 2008
Yolanda Odenyo Soccer (W) 2009
Diana Omozee Basketball (W) 2016
Michela Ongaro Soccer (W) 2015
Michela Ongaro Soccer (W) 2016
Michela Ongaro Soccer (W) 2017
Catherine Parish Soccer (W) 2012
Jesse Patton Football 2013
Michaela Patton Softball 2015
Michaela Patton Softball 2016
Morgan Pierce Equestrian 2010
Morgan Pierce Equestrian 2011
Morgan Pierce Equestrian 2012
McKenzie Price Tennis (W) 2007
Jamie Quenzer Equestrian 2006
Katie Ralph Equestrian 2012
Bryant Reber Football 2014
Bryant Reber Football 2015
Bryant Reber Football 2016
Brittney Reid Track/Cross Country (W) 2014
Brittney Reid Track/Cross Country (W) 2015
Lauren Reyes Soccer (W) 2014
Lauren Reyes Soccer (W) 2015
Lauren Reyes Soccer (W) 2016
Samuel Roark Baseball 2015
Katie Ann Robinson Pom/Dance 2010
Katie Ann Robinson Pom/Dance 2011
Precious Robinson Basketball (W) 2011
Stephanie Rollins Equestrian 2006
Victor Romero Baseball 2013
Alejandro Ruiz Track/Cross Country (M) 2006
Alejandro Ruiz Track/Cross Country (M) 2007
Alejandro Ruiz Track/Cross Country (M) 2008
Alejandro Ruiz Track/Cross Country (M) 2009
Carlos Saade Baseball 2011
Brandon Singleton Track/Cross Country (M) 2016
Darnell Smith Football 2005
Darnell Smith Football 2006
Darnell Smith Football 2007
Mia Solomon Pom/Dance 2011
Mia Solomon Pom/Dance 2012
Mia Solomon Pom/Dance 2013
Kilee Stewart Equestrian 2008
Kilee Stewart Equestrian 2009
Kilee Stewart Equestrian 2010
Destanie Sykes Basketball (W) 2005
Destanie Sykes Basketball (W) 2006
Destanie Sykes Basketball (W) 2007
Kalea Tam Track/Cross Country (W) 2007
Kalea Tam Track/Cross Country (W) 2008
Durfey Thompson Football 2006
Laurene Tresfield Soccer (W) 2016
Laurene Tresfield Soccer (W) 2017
Kelsi Truman Cheerleading (W) 2015
Kirk Tucker Football 2016
Kirk Tucker Football 2017
Carla Tur Mari Tennis (W) 2017
Ambra Wesley Track/Cross Country (W) 2015
Ambra Wesley Track/Cross Country (W) 2016
Ambra Wesley Track/Cross Country (W) 2017
Karli Wheeler Basketball (W) 2017
Whitney Whitehorn Softball 2017
Taylor Woodall Softball 2013
Austin Wright Track/Cross Country (M) 2013
Julie Yang Golf (W) 2014
Julie Yang Golf (W) 2015

Bold denotes National Sport Winner

Denotes a National Finalist

Denotes the National Winner